Juta je nadčasový materiál

Juta získala velkou oblibu v Československu ke konci 80. let minulého století, přispěla k mnoha rukodělným výrobkům, a to zejména pro své vlastnosti – pevnost, odolnost a trvanlivost. Šikovní a nápadití tvůrci se k ní vrací velmi rádi i dnes, v době, kdy se nám snaží vnutit módní trendy mnohá lobby, kde jde hlavně o zisk, anebo nenápadné upřednostňování životního stylu jistých „společenských elit“. Každý člověk je však jedinečný, má své vlastní tvůrčí nápady, a není nikde psáno, že právě zrovna to a to bude hodno podpory a následování.

juta s paprikou

Z juty lze vyrábět spoustu krásných věcí, od bytových doplňků, až třeba po nábytek.

Stínítka na lampu – jedním z příkladů, které bychom opět mohli vyzdvihnout, jsou stínítka na stolní nebo stojací lampy. Stínidel je pochopitelně v obchodní síti přehršel, převládá tu kov, sklo a plast, a tyto studené materiály můžeme nahradit něčím útulnějším. Kdo miluje masivní dřevo, k němu se juta výborně hodí, a máte-li koncipován kupříkladu stolek, sedací soupravu, skříně a police z borovice, lampa se soustruženým dříkem a stínítkem z juty se k němu výborně hodí. Konstrukci stínítka šikovný kutil svaří během půl hodiny ze svařovacího drátu a juta vytvoří krásný potah. Stínítko může mít tvar komolého kuželu, anebo třeba i mnohem složitější, v podobě mnohoúhelníku nebo paraboly. Jutu výborně doplní okrasné bílé, či krémové třásně.

prostírání z juty

Nábytek – kdo má rád svůj vlastní nenapodobitelný styl, může vyzkoušet jutový potah na některé části nábytku – boky skříní a polic, čelní dvířka, zásuvky, boky psacího stolu – možností je mnoho a juta je natolik trvanlivá, že takto poslouží i desítky let. Snadno se udržuje v čistotě a hlavně působí přirozeně jako přírodní, zdravotně nezávadný materiál. Nepůsobí však lacině, jako jiné textilie, kupříkladu bavlna, či manchester, anebo syntetické materiály.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup