Chobotnice se pohybují plaváním, ale i lezením.  Dokáže velice snadno a rychle změnit barvu i strukturu své kůže během okamžiku. Chobotnice jsou také známé tím, že dokáží vypouštět inkoust a tím zmate svého nepřítele.

Dokonce se dokáže podle svého pozadí zbarvit do vzoru šachovnice, nebo puntíků. Navíc dokáže napodobit i různá zvířata, jako například hada, platýse, a další, třeba i nebezpečné živočichy. Tyto mimikry chobotnice používá, aby mohla oblast přeplavat v bezpečí.

Nejznámější hlavonožec

Chobotnice patří mezi hlavonožce. Mezi chapadly má chobotnice tvrdý zobák.  Nemají však žádnou pevnou kostru a jejich tělo je velice rosolovité. Z toho důvodu jsou schopné se protáhnout velice malým otvorem, mnohonásobně menším, než je tělo chobotnice. To jí umožňuje unikat úzkými štěrbinami v útesech, když ji pronásledují murény nebo jiné dravé ryby. Chobotnice jsou také známé tím, že jsou vysoce inteligentní.

Jedovatý tvor

Chobotnice se vždy pohybuje pomocí svých osmi chapadel. Chobotnice jsou také jedovaté, ale mimo jeden druh nejsou pro člověka smrtelné. Jejich zobák, který je velice podobný tvaru zobáku papouška, je jediná část těla, kterou má chobotnice pevnou. Chobotnice se nedožívají dlouhého života. Některé se sice mohou za vhodných životních podmínek dožívat až pěti let, ale samice chobotnice umírají krátce po vylíhnutí nakladených vajec. Zapomínají jíst v období, kdy se starají o svá nevylíhnutá vajíčka.
Chobotnice mají tři srdce.

Zajímavostí je, že chobotnice má tři srdce. Dvě srdce pohánějí krev přes každé ze dvou lupenů na těle chobotnice, kdežto teprve až třetí srdce krev do celého těla chobotnice. Přestože je někteří lidé chovají jako domácí zvíře, jejich chov je velice náročný pro jejich vysokou inteligenci. Chobotnice v domácím chovu často uniká i z údajně bezpečných akvárií a nádob.