Prakticky každý z nás má doma schody. I ti, co bydlí v přízemním domku, mají schody do sklepa a na půdu. A lidé bydlící v panelových domech v přízemních bytech zase schody do sklepa. Je ovšem fakt, že v těchto domech bývá obvykle zbudován výtah, takže teoreticky po schodech vůbec chodit nemusí.kovová křížící se schodiště

Schodiště KMK Desing mají mnoho různých typů i druhů, ale přesto je pár věcí, které mají společné. Tím je především základní princip, tedy stupňovité stoupání vzhůru. Až na pár výjimek však mají také totožný sklon, stejně jako výšku i šířku jednotlivých stupňů. Může se to zdát zvláštní, avšak má to svůj dobrý důvod.

Již dávno totiž bylo vypočítáno, jaký sklon i rozměry schodu jsou pro průměrného člověka nejpohodlnější. Výsledek se stal normou. Je samozřejmé, že ne všichni jsme stejně velcí nebo děláme stejně dlouhé kroky. Jelikož je však většina z nás již od mala zvyklá právě na tyto rozměry, svalová paměť funguje a my se cítíme při stoupání pohodlně. Vzpomeňte si také, jaké to je, když stoupáte či sestupujete po schodišti s atypickými rozměry. Najednou jste si vědomi každého kroku a rozhodně to není tak jednoduché, jako doma.

Přesto se i na těchto pečlivě proměřených schodištích stávají nehody. To je bohužel jen samozřejmé. Nejčastěji je to na tom typu, který má hladký povrch, který může být za mokra klouzavý. Stejně dobře nám však může uklouznout noha kdykoliv. Případně si špatně vyměříme krok, či při chůzi ve tmě se přepočteme o jeden schod.designové schody v muzeu
Nebezpečnější mohou být venkovní schodiště, a to především v zimním období. Když je námraza, mohou se změnit v poměrně nebezpečné kluziště. Jistě, je to jeden z důvodů, proč existují zábradlí, avšak ne vždy je možno jej použít – například pokud vezeme kočárek nebo máme plné ruce. Za těchto podmínek musíme být zvlášť opatrní, zejména pokud se jedná o delší výstup.

Je samozřejmé, že majitelé, ať už se jedná o soukromou osobu nebo obec, by měla především tyto nebezpečné úseky v zimním období sypat, a to solí, nebo pískem. Popravdě řečeno, to druhé se zdá účinnější. Navíc je mnohem lepší pro životní prostředí.

Doma jsou to zejména děti, které mají tendenci nebezpečí podceňovat, kdo je nejčastěji zraněn. Není snad potřeba říkat, že je nutné jim již od mala vštěpovat základní pravidla bezpečnosti. Nezůstávejte však pouze u „Nesmíš běhat na schodech!“, ale snažte se svému potomku vysvětlit, proč by to mohlo být nebezpečné. A především sami jděte příkladem.

Ač se po přečtení tohoto článku může zdát, že schody jsou nějaká smrtící past, není tomu tak. Ve skutečnosti se jedná o velmi užitečnou věc, a pokud se používá se základní opatrností, není potřeba se ničeho bát.