Shodit nadváhu je pro mnohé lidi neřešitelný úkol, přestože mnohdy netouží po ničem jiném víc, než po atraktivní postavě, anebo alespoň po takovém těle, které by se ostatním mohlo líbit. Ať řešíte potíže s desítkami anebo s pěti kilogramy navíc, postup je vždy stejný. Nejprve se musíte k hubnutí odhodlat, poté si musíte vybrat dobrý postup, a nakonec musíte ve svém snažení vytrvat – a to bývá ze všeho nejtěžší. A když se vám to opravdu povede, stále ještě nemáte vyhráno – poslední velkou překážkou je obávaný jo-jo efekt, který velkou část hráčů nemilosrdně vrátí opět na začátek.

brokolice na talíři

K tomu, abyste nemuseli začínat stále dokola, si musíte hned na začátku vybrat tu správnou dietu, která vás spolehlivě dovede k cíli. Takovou, která vám zajistí nejen vytouženou štíhlou figuru, ale také vám umožní si novou postavu udržet. A to se vám může povést pouze v případě, kdy se usilovným hubnutím nepřipravíte o svalovou hmotu.

Když člověk hubne, tak si jeho tělo bere energii z nahromaděných zásob. Bohužel se nejedná pouze o tukové polštáře, jak se lidé zpravidla domnívají, ale také o svalovou tkáň.
tři zeleninové chlebíčky

Svaly jsou hlavní spotřebitelé přijaté energie – její spalování pohání naše tělo. Ovšem pokud má tělo energie nedostatek, nezačne pouze redukovat tukové zásoby, kam si ji uložilo, ale také svalovou tkáň, protože ta je jejím hlavním spotřebitelem. A když dojde na nízký příjem energie, nejsou svaly jako její spotřebitelé žádoucí.

Právě to je klíčový problém, který je potřeba vyřešit, aby po ukončení diety nedošlo k jo-jo efektu. Poté, kdy se příjem energie znovu obnoví, redukovaná svalová tkáň v těle totiž chybí. Nadbytečnou energii nemá kdo spalovat – a tak dochází k jejímu ukládání a novému nárůstu tukových polštářů.

Jestliže chcete efektivně zhubnout a vyhnout se jo-jo efektu, nabízí se vám jediná rozumná cesta – bílkovinná dieta, která vám při hubnutí zajistí dostatek proteinů ve vyvážené stravě.