Máte na zahradě nebo v jiných prostorách k dispozici ovocné stromy či plantáž na pěstování zeleniny a potřebujete pořídit vhodné nádoby pro skladování a přepravu sklizených plodů? Pak se s důvěrou obracejte raději na plastové přepravky, nežli na dřevěné bedýnky. Skýtají celou řadu výhod a v porovnání s dřevem je to mnohem propracovanější výrobek s delší životností a s minimálními nároky na údržbu.

přepravky na ovoce

Stohování přepravek

Stohování plastových přepravek se zdá jako naprostá samozřejmost, ale dříve tomu tak nebylo. Například u dřevěných bedýnek se sice počítalo, že se budou při přepravě skládat na sebe, a kvůli tomu měly zpevněné v rozích i vrchní části, jenže dřevěný stoh rozhodně nebyl stabilní a veškerá jeho váha spočívala na spodní bedýnce. Když se stoh zakymácel například při přepravě, mohl se snadno zřítit obdobou domečku z karet, do něhož cvrnknete prstem.

Této nepříjemné skutečnosti učinila přítrž přepravka z plastu, která má na spodní a horní části zhotovené zářezy, aby bylo možno libovolnou přepravku položit na kteroukoli jinou a vytvořit velice pevný a kompaktní stoh. I při výškách několika metrů se vám nezřítí ani samovolně, ani při silnějším bočním tlaku. Tím pádem je možné velmi jednoduše skládat přepravky na sebe ve skladových prostorách a dopravních prostředcích, aniž by tam musel být stále přítomen nějaký hlídač, nebo alespoň zabezpečovací zábrana.

plastové přepravky

Prodyšnost přepravek

Kdyby nebyly přepravky na zeleninu a ovoce prodyšné, mohlo by se tu snadno rozšířit ohnisko hniloby a plísní na další plody. Prodyšnost je tu důležitá hlavně kvůli okysličování, které je brzdou pro rozvoj plísní a anaerobních bakterií. Za přítomnosti kyslíku, a zvláště pak při dostatečném větrání nebo za přispění mírného vánku z venkovního prostředí či z klimatizace budou sklizené plody lépe chráněné a prodlouží se tím i jejich životnost.