Mléko je především určeno k výživě mláďat. Některým dospělákům už může způsobovat značné zažívací potíže. Dospělý jedinec může bez mléka docela snadno žít. Komu ale chutná, a přesto je na něj alergický, má k dispozici mnoho jiných alternativ. Stačí zajít do obchodu, anebo si mléčné nápoje vyrobit doma. Jde to velice snadno, je to jednoduché, nenáročné, a postačí k tomu jen trocha kreativity, výkonný mixér a potřebné přísady. Navíc to vyjde mnohem levněji a s bonusem, že víte, co tam máte.

VÝHODY ROSTLINNÉHO MLÉKA
Do výluhu z ořechů a semínek se dostává velká dávka živin a vitamínů z použité suroviny, navíc má osvěžující účinky, proto je dobré zařadit je do svého jídelníčku.

Z ČEHO ROSTLINNÉ MLÉKO PŘIPRAVIT
Rostlinné mléko nebo jiný nápoj či stravu si můžeme připravit snad z kteréhokoliv semínka, které nás napadne a které máme rádi. Meze se zkrátka nekladou.
·         Mandle
·         Kokos
·         Rýže
·         Ořechy
·         Oves
·         Mák
·         Slunečnice
·         Pohanka
·         Sója

JAK VYROBIT ROSTLINNÉ MLÉKO
Obecný postup pro všechny nápoje je stejný a velice jednoduchý.
1.       Namočit
2.       Slít
3.       Dolít vodu
4.       Mixovat
5.       Přecedit

Mandlové mléko
100 g mandlí zbavte slupky a nechte je namočené alespoň tři hodiny, aby změkly. Vodu slijte, protože může obsahovat inhibitory, na které je řada lidí alergická. Dolijte 500 ml čerstvé vody a rozmixujte ve výkonném mixeru do konzistence bílého mléka. Následně vše přeceďte, abyste tam neměli zbytky jader a pevných částic. Poté můžete pít nebo skladovat v lednici.
Poměr voda – surovina by si každý měl zkoušet a najít si vlastní poměr, který mu bude vyhovovat. Někdo má totiž rád nápoj krémovější, jiný zase vodovější, jiný se hodí do vloček nebo na pečení. Díky domácí výrobě si můžete udělat rostlinné mléko přesně na míru.

CO VŠE SI MŮŽEME PŘIPRAVIT
·         Mléko
·         Koktejly
·         Snídaňovou kaši
·         Smoothie
·         Přísadu pro vaření