V očích mnohých z nás je Irsko spíše zemědělskou zemí, kde se za každým kamenem schovává skřítek se svým hrncem plným zlaťáků. Stále zelený ostrov, kde se zastavil čas a klid na Vás dýchne na každém kroku. Lidé zde jsou mírní, upovídaní a rádi Vám vždy poradí. Večer si můžete zasednout do místní hospůdky ke sklence Guinnessu a poslechnout si neodolatelnou irskou hudbu. Ano, to vše je pravda. Na druhou stranu je Irsko poznamenané nepokoji, které v zemi v různých dobách vládly. V současnosti je to však dynamicky se rozvíjející země, keltský tygr, odkud už obyvatelé nemusejí emigrovat za prací. Je to hrdý, ale stále pohostinný národ.


Dublin

Hlavním městem Irska je Dublin. Centrum města je poměrně malé a lze ho pohodlně projít pěšky. Většina zajímavostí leží na jižním břehu řeky Liffey. Jedná se zejména o Trinity College – nejkrásnější soubor univerzitních budov v Irsku, kde studovali např. Oscar Wilde, první irská prezidentka Mary Robinson, vůdce povstalců Wolfe Tone nebo spisovatel Samuel Beckett. Je zde rovněž uložena kniha z Kellsu, která platí z nejkrásnější knihu světa (vytvořili ji kolem roku 800 mniši z kláštera v Kellsu).

Zeleným srdcem Dublinu je St.Stephen\’s Green – devět hektarů zahrad v jižní
části města. Park je oblíbeným místem pro odpočinek a celé generace místních se sem chodí opalovat pod stromy, procházet a flirtovat.

Dublinský hrad je pro místní spíše symbolem anglické nadvlády. Byl postaven na počátku 13. stol. jako sídlo anglických panovníků. Tím přestal být až v roce 1922 vyhlášením Svobodného irského státu. Původní hrad byl vystavěn v georgiánském stylu, během staletí však byl několikrát přestavován. Nyní zde stojí za shlédnutí  Krypta a Státní sály.


Brú na Bóinne

Pokud Vás ale zajímá spíše předkřesťanská historie, vydejte se k řece Boyne, u které leží Brú na Bóinne (Palác na Boyne). Více než padesát starověkých monumentů tvoří místo  nejhustším výskytem památek tohoto druhu v Evropě. Zde nalezené záznamy jsou pro nás dosud nerozluštitelné, ale ohromí Vás síla těchto hrobů, pevností a stojících kamenů. Nejznámější chodbový hrob Newgrange (hroby tohoto typu se stavěly v období 4-3 tis. let př.n.l.) je mohylou postavenou z nejméně 182 000 tun kamení s vrstvou hlíny a lastur z Boyne. Vnější kruhovou stěnu hrobu zajišťuje 97 masivních kamenných bloků. Stavba tohoto hrobu musela dle odhadů trvat něco mezi 40 a 80 let.

Máte-li rádi trochu mystičtější zážitky, navštivte místo v době zimního slunovratu.Osvícení vnitřku pohřební mohyly během svítání za zimního slunovratu však chtějí vidět na vlastní oči desetitisíce lidí, do centrální komory se jich však vejde jen asi 20. A tak se o místa losuje!

Země samozřejmě nabízí i spoustu krásných míst, které stojí za to vidět. Tak neváhejte a navštivte tento úžasný ostrov!


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup